anjiyo anjio kardiyoloji kalp damar cerrahisi

Her türlü görüş ve isteklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
E-mail: bilgi@anjiyo.com   

 

Sağlığınız ile ilgili aradığınız tüm bilgiler

Sağlık Bilgileri Arama Motoru
 
 

Kolesterol düzeyinize dikkat edin

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar, yaş ve kalıtsal faktörler yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabilir.

- Yüksek kolesterol seviyeleri, kan damarlarının zamanla tıkanıp daralmasına yol açabilir. Bu birikim çok yavaş gerçekleşir. Kan damarları daraldıkça, kalbe giden kan azalır. Kalbe giden kanın sınırlandırılması, göğüs ağrısına (anjin) yol açabilir. Kalbe giden kanın büyük ölçüde azalması veya tamamen durması ise kalp krizi ile sonuçlanabilir.

KOLESTEROL NEDİR?
 Kolesterol, daha çok karaciğerde üretilen fakat beslenme yoluyla da sağlanabilen yağ bazlı bir maddedir. Vücudumuz kolesterole, hücre zarı ve hormon yapımı sırasında ihtiyaç duyar. Kolesterol kanda çözülmez ve bu sayede özel taşıyıcılar yoluyla kanda taşınır. İki tür taşıyıcı bulunmaktadır: LDL-kolesterol ve HDL-kolesterol.
 
 
LDL (‘KÖTܒ) KOLESTEROL
 LDL-kolesterol, kolesterolü hücrelere taşır. Hücreler ihtiyaçları olan kolesterolü alırlar ve fazlası kanda kalır. Bu fazlalık arter çeperlerinde birikip kalp hastalığı riskini arttırabilir.
 
 
HDL (‘İYİ’) KOLESTEROL
 HDL-kolesterol dokulardan fazla kolesterolü alır ve parçalanmaları için karaciğere geri getirir. Bu tip kolesterol kalbinizi sağlıklı tutmak açısından yararlıdır.
 
 
NİÇİN KOLESTEROLE DİKKAT ETMELİ?
 Sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara, fazla kilolar, yaş ve kalıtsal faktörler yüksek kolesterol seviyelerine sebep olabilir. Yüksek kolesterol seviyeleri, kan damarlarının zamanla tıkanıp daralmasına yol açabilir. Bu birikim çok yavaş gerçekleşir. Kan damarları daraldıkça, kalbe giden kan azalır. Kalbe giden kanın sınırlandırılması, göğüs ağrısına (anjin) yol açabilir. Kalbe giden kanın büyük ölçüde azalması veya tamamen durması ise kalp krizi ile sonuçlanabilir.
 
 
YÜKSEK KOLESTEROLE SAHİP OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?
 Yapılan son araştırmalar göstermektedir ki, insanların çoğu kolesterol seviyelerini ve sağlıklı değerlerin ne olduğunu bilmiyor. Yüksek kolesterolün genelde pek semptomu olmadığı için, bunu anlamanın en iyi yolu doktorunuza düzenli kontrol yaptırmanız.
 
 Önerilen kolesterol seviyeleri:
 Toplam kolesterol < 5 mmol/l veya 190 mg/dl
 LDL-kolesterol < 3 mmol/l veya 115 mg/dl
 HDL-kolesterol > 1 mmol/l veya 40 mg/dl
 
 
KOLESTEROLÜMÜ NASIL DÜŞÜRÜRÜM?
 Sağlıklı beslenme yoluyla kolesterol düzeyinizle başa çıkmanız mümkün. Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri düşük miktarda doymuş yağ tüketimidir. Doymuş yağların yerini, tekli veya çoklu doymamış yağların alması gerekir. Aynı zamanda, bitki sterolleri veya stanol içeren margarin ve diğer yiyecekler de, kolesterolü düşürmede yardımcı olur.
 Bunun yanında, kilo verme, düzenli fiziksel aktivite ve sigarayı bırakma gibi yaşam biçimi değişiklikleri de kolesterolü düşürmede yardımcı olur.
 Kolesterolü düşürmek için yararlı olabilecek aşağıdaki önerileri okuyunuz. Unutmayın - herşeyi birden değiştirmeye kalkmayın, değişimler teker teker yapıldığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkacaktır!
 
YARARLI ÖNERİLER
Sağlıklı Beslenme

Diğer Yaşam Biçimi Faktörleri

 

Uyarı: Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.